Moderné spôsoby riadenia rizík v priemyselných podnikoch chránia to najcennejšie
Výrobný sektor dlhodobo čelí zvyšujúcim sa nárokom na kvalitu a kvantitu výroby. Sčasti je túto situáciu možné pripísať na vrub technologickému pokroku, ale aj zvyšujúcim sa nárokom koncových zákazníkov a tlaku na cenu. Ruka v ruke so zvyšujúcimi sa nárokmi však rastie aj spotreba v rámci podnikov spolu s hrozbou vzniku krízových situácií. Vysvetlíme, prečo je napriek čoraz väčšej automatizácii v priemysle stále človek tým kritickým prvkom a ako pristupovať k riadeniu rizík v moderných podnikoch.
Bezpečnosť nielen na papieri
Moderné priemyselné podniky sa musia vysporiadať s mnohými rizikami. Kým niektoré vyplývajú z využívania softvéru a týkajú sa skôr nevýrobnej časti daného podniku, iné už spočívajú v samotnej prevádzke zariadení a procesoch výroby. Ani priemyselnému podniku by tak v súčasnosti nemalo chýbať zdatné IT oddelenie a prijatie účinných opatrení na prevenciu voči kybernetickým incidentom. Zabezpečená prevádzka Pohody ako ekonomického softvéru až po pravidelnú aktualizáciu každého ďalšieho programu v celom reťazci výroby je nevyhnutným bezpečnostným predpokladom.
V každom prípade, bezpečnosť a prevenciu je potrebné brať nielen ako „nutnosť“ prinášajúcu iba výdavky, ale predovšetkým súbor opatrení, ktoré chránia to najcennejšie, a teda ľudský život a zdravie. Preventívne a ochranné opatrenia by preto v rámci technologických procesov nemali byť iba formálneho charakteru. Kým posudzovanie rizík je základným predpokladom ako identifikovať potenciálne nebezpečné situácie, samotné riadenie rizík je už o aktívnej prevencii.
V čom spočíva aktívny prístup k riadeniu rizík?
Už aj v priemyselných segmentoch sa čoraz viac pozornosti venuje tzv. psychosociálnym rizikám ovplyvňujúcim pracovné prostredie. Nejde teda iba o to, aby pracovisko spĺňalo bezpečnostné štandardy, ale aby sa stalo aj príjemným miestom na prácu, takže doplniť ho vhodne môžu machové steny či koberce z Koratex Bratislava. Pozornosť by sa však nemala obmedzovať iba na vizuálne prívetivé vybavenie.
Jedným z účinných spôsobov aktívneho riadenia rizík pre priemyselné podniky sú aj havarijné súpravy. Pri ich správnom rozmiestnení a náležitom poučení zamestnancov je možný veľmi rýchly a účinný zásah v prípade havarijnej situácie. Obsahovo sa dajú prispôsobiť potrebám konkrétnej prevádzky, pričom dokážu obsahovať všetko na to, aby sa pomocou nich dalo zabrániť obrovským škodám. Jej správne použitie potom už iba závisí od adekvátneho ľudského zásahu a tým sa opäť vraciame k tomu, že nevyhnutným predpokladom pre bezpečnosť na pracovisku sú práve zamestnanci, ktorí vedia, čo majú robiť.