3 prekvapivé dôvody, prečo ste v práci vyhorení
Vaša práca vás doslova ubíja: nekonečný prúd e-mailov, šikovní kolegovia, neplatené nadčasy - dôvodov by sme mohli nájsť veľa. Ukazuje sa, že nielen problémy na pracovisku sú vyčerpávajúce (hoci faktory na pracovisku vás môžu ovplyvniť tiež). Existujú aj iné, menej časté dôvody.
Nedostáva sa vám doma dostatočnej podpory
Máte pocit, že sa nemôžete zveriť partnerovi so svojím "dňom blbec"? Vzájomné porozumenie je pri prevencii pracovného vyhorenia rovnako dôležité ako mať podporujúceho šéfa. Ak máte pocit, že sa váš partner dostatočne nezaujíma o váš život, či už v práci, alebo doma, sadnite si s ním a porozprávajte sa o tom, že trocha počúvania môže byť na dlhú trať.
Nebuďte príliš spoločenskí
A nehovoríme o Facebooku. Ľudia, ktorí mali podporu sociálnej siete mimo kancelárie, mali menej psychických problémov súvisiacich s pracovným vyhorením. Nájdite si preto čas a po práci sa stretnite s priateľmi na káve alebo drinku, aj keď nemáte po dlhom dni náladu. A ak väčšinu vašich priateľov tvoria kolegovia z kancelárie, zvážte, či sa nepripojíte k sociálnej skupine, ktorá sa synchronizuje s nejakým koníčkom alebo zábavou (myslite na turistiku alebo čítanie), ktorá je ďaleko mimo vášho pracovného sociálneho okruhu.
Nepodceňujte význam obedňajšej prestávky
Vynechanie obedňajšej prestávky môže znížiť vašu motiváciu a produktivitu. Tento zlozvyk môže do obeda nasávať vašupsychickú energiu a neposkytuje vám čas na načerpanie nových síl. Takže hoci si možno myslíte, že ste kancelárska hviezda, keď si za stolom dáte šalát, v skutočnosti sa môžete cítiť pomalšie a urobiť menej práce (čo môže viesť k ponocovaniu v práci). Najproduktívnejší ľudia vstanú každých 52 minút a pretiahnu sa. Skúste začať so skutočnou obedňajšou prestávkou, aby ste zvýšili svoju produktivitu a znížili riziko vyhorenia.