Čo presne robiť, keď pracovný stres narúša váš vzťah
Na pracovisku trávite osem hodín denne, riešite termíny a zároveň sa orientujete podľa potrieb svojich klientov a kolegov. Je teda pochopiteľné, že keď sa pracovný deň skončí a vy konečne vyjdete cez vchodové dvere, chcete o tom všetkom povedať svojmu partnerovi. Ale je to dobré pre váš vzťah? Pracovný stres je najčastejšou príčinou nešťastia vo vzťahu a 35 % partnerov ho uvádza ako hlavný problém párov.
Dlhodobý stres na pracovisku je v dnešnej dobe endemický. Vzhľadom na to, aký vplyv môže mať doma, je pracovný stres niečo, čo by väčšina z nás mala lepšie zvládať.
Kedy je v poriadku ventilovať - a kedy nie
Významné úvahy, ako napríklad odchod zo zamestnania alebo prijatie ponuky na nové zamestnanie, sú dôležité veci, o ktorých sa treba s partnerom porozprávať. Otvoriť sa partnerovi a požiadať ho o názor na konkrétnu záležitosť môže mať stmeľujúci účinok.
Na druhej strane, neustále sťažovanie sa na otravného spolupracovníka je menej produktívne. Vyvarujte sa prerozprávania všetkých detailov stretnutia alebo udalosti a namiesto toho hovorte o tom, ako vás ovplyvnil váš deň. Je v poriadku povedať: "Som vyčerpaný zo svojho bláznivého dňa" alebo "Som otrávený,pretože sa jednoducho cítim stále využívaný (v práci). Tieto typy dôverných informácií vám umožnia skrátiť si čas bez toho, aby ste partnera zaťažovali každou maličkosťou.
Ak ste to vy, kto je v strese z kariéry, pokúste sa po práci dekomprimovať bez toho, aby ste zo svojho partnera urobili spovedníka. Počúvajte upokojujúcu hudbu, nájdite si po práci čas na posedenie alebo meditujte pred večerou.
Ak ste na "vrbovom mieste"
Ak vám partner neustále ventiluje svoje pracovné problémy, rozoberte túto tému v nestresujúcom čase, napríklad na prechádzke alebo keď obaja doháňate svoje obľúbené televízne programy. Dajte mu najavo, aký vplyv má na vás ich neustále ventilovanie a ako to podľa vás ovplyvňuje váš vzťah.