Dochádzanie do práce nie je veľmi populárne
Ak musia zamestnanci dochádzať za prácou, sú ochotní stráviť na cestách maximálne pol hodiny. Cestu za prácou bolo možné pri zmene zamestnania vyrovnať iba výraznejším zvýšením miezd. Toto sú názory opýtaných ľudí. S klesajúcou nezamestnanosťou klesá aj ochota ľudí dochádzať alebo sa dokonca sťahovať za prácou. Čas strávený na ceste do práce sa stáva čoraz dôležitejším faktorom pri zvažovaní zamestnania.
Čo ukázal prieskum
Traja z desiatich oslovených zamestnancov nie sú spokojní s dĺžkou dochádzania. Je to čoraz väčšie číslo, pretože napríklad vlani bolo takýchto ľudí o 23 percent menej. Chcú dochádzať za prácou maximálne na pol hodiny, pätina zamestnancov strávi cestou do práce a z práce dvakrát toľko času. Táto skupina je najviac otvorená zmenám v zamestnaní, ak dostanú primeranú prácu v kratšej vzdialenosti od domova. Podľa dochádzajúcich pracovníkov môže byť dlhé cestovanie do práce vyvážené iba výraznejším zvýšením miezd.
Presťahovať sa za prácou nie je vôbec lákavé
Myšlienka presťahovať sa za prácou do iného mesta, ako je to napríklad bežné v USA, je pre väčšinu ľudí neprijateľná. Túto nechuť nezmierňuje ani súčasná situácia na trhu práce. V minulosti to bolo trochu inak, čo pripustila necelá tretina respondentov, z ktorých najväčší podiel tvorili ľudia s vysokoškolským vzdelaním. Najčastejším dôvodom sťahovania sa za prácou bola zaujímavejšia práca a vyšší plat. Lepšie platové podmienky sú dôležitým faktorom aj v súčasnosti. Dôležitú úlohu v otázke sťahovania zohráva aj snaha získať nové skúsenosti a dobrú prácu vo svojom odbore.
Kde a prečo sa ľudia sťahovali za prácou?
Asi tri pätiny respondentov sa presťahovali za prácou do iného regiónu. Necelá tretina sa presťahovala za prácou do zahraničia, pričom hlavným motívom práce v zahraničí boli lepšie peniaze za rovnako náročnú prácu. Vysokoškolákov však častejšie motivuje práca snov alebo spoločnosť. Pre mladých ľudí do 34 rokov je to tiež príležitosť naučiť sa cudzí jazyk, možnosť žiť v zahraničí a získať nové skúsenosti.
Výskum potvrdil aj skutočnosť, že dve tretiny ľudí by prinútila k pohybu zaujímavejšia pracovná ponuka alebo lepšie platové podmienky.