6 tipov na usporiadanie úspešného teambuildingu
Dobre naplánovaný teambuilding je jednou z nenásilných foriem rozvoja tímovej práce. Pomáha zjednotiť a posilniť pracovný tím, je ideálnym nástrojom na zlepšenie a upevnenie komunikácie. Ak má byť prospešná nielen z časového hľadiska, ale aj z hľadiska hodnôt, je potrebné ju náležite pripraviť.
Analýza
Zamyslite sa nad svojím tímom a pokúste sa definovať najväčšie problémy, zistiť a zistiť, kde sú najväčšie trenice a prečo tím nefunguje tak, ako by mal. Aké problémy sa objavujú v každodennej komunikácii a spolupráci.
Stanovenie cieľov
Je potrebné si ujasniť, čo by teambuilding mal zlepšiť, ktorý problém je prvoradý. Hlavným cieľom je zjednotiť tím, ale môžete sa tiež zamerať na zlepšenie problémových vzťahov, ktoré by mohli brániť vzájomnej spolupráci medzi jednotlivými členmi tímu. Môže to však byť aj začiatok spolupráce nového tímu alebo odmena pre zamestnancov po náročnejšej pracovnej dobe.
Výber vhodného miesta
Dobre zvolené miesto má veľký podiel na úspechu celej akcie, a to nielen čo sa týka aktivít, ale aj zloženia tímu (priemerný vek, fyzická kondícia, možné obmedzenia alebo zdravotné postihnutia). Prostredie musí byť prispôsobené potrebám všetkých členov tímu. Cieľom podujatia je navodiť príjemnú a uvoľnenú atmosféru.
Správny čas
Aby ste sa vyhli výhovorkám, či už sú legitímne alebo nie, premýšľajte o vhodnom dátume. Zvážte pracovné povinnosti (termíny na konci mesiaca, štvrťroka alebo semestra), povinnosti rodičov (prázdniny alebo dni v škole) alebo štátne sviatky, ktoré nasledujú po víkende.
Aktivity pre všetkých členov tímu
Nezáleží na tom, kde sa aktivity uskutočňujú, je dôležité pripraviť ich tak, aby sa ich mohol zúčastniť každý. Je preto dôležité zamyslieť sa nad členmi tímu a nájsť aktivity, ktoré každého pobavia a zároveň sa tím spojí. Aktivity je tiež potrebné vopred premyslieť, nikdy sa nespoliehajte na to, že budú vymyslené na mieste.
Dokument
Môže to byť vo forme fotografií alebo krátkych videí, ktoré môžete ukázať na inom spoločnom podujatí.