Čo sa o vás môžu personalisti dozvedieť online?
Pri uchádzaní sa o prácu obvykle pošlite motivačný list, životopis a prípadne niekoľko vzoriek svojej predchádzajúcej práce. To však nie je všetko, na čo sa personalisti pri posudzovaní vašej žiadosti pozerajú. V tejto dobe vyhľadávacích nástrojov, sociálnych médií a osobných webových stránok bude pravdepodobne vaša osobná online úroveň starostlivo skontrolovaná. Je logické venovať čas a úsilie zabezpečeniu toho, aby bol váš virtuálny obraz taký, aký chcete.
Čo hľadajú zamestnávatelia?
Personalisti hľadajú informácie z rôznych dôvodov. Najskôr skontrolujú pozitíva, napríklad:
- Účasť v miestnych alebo národných organizačných skupinách (60%)
- Príklady písomných alebo dizajnérskych prác (58%)
- Vzájomné spojenia (36%)
Hľadajú však aj negatívne informácie na sociálnych sieťach, medzi ktoré patria:
- Odkazy na marihuanu (58%)
- Politické vychvaľovanie (47%)
- Pravopisné a gramatické chyby (43%)
- Fotografie konzumácie alkoholu (42%)
Dôkazy o úspechu a odborné znalosti
V životopise a motivačnom liste uvediete svoje skúsenosti, vedomosti a preukázanú schopnosť plniť úlohy. Personalisti plánujú online vyhľadať ďalšie dôkazy na podporu týchto tvrdení. Ak máte osobný web, ktorý obsahuje portfólio alebo blog, mali by ste im poskytnúť tieto informácie spôsobom, ktorý sa dá ľahko nájsť.
Vaša osobnosť, záujmy a koníčky
Je pravdepodobné, že náborári skontrolujú vaše profily na Facebooku, Instagrame, Twitteri, LinkedIn a ďalších stránkach, aby zistili, aké typy príspevkov zverejňujete, aké články sa vám páčia a zdieľate a aké príčiny alebo organizácie, ktoré podporujete. Je skvelé ukázať svoju osobnosť prostredníctvom stránok sociálnych médií a dúfajme, že nemáte čo skrývať (koniec koncov zverejňujete tieto informácie, aby ich mohol vidieť každý).
Nezrovnalosti vo vašej histórii zamestnania
Ak sa informácie, ktoré zdieľate online, nezhodujú s tým, čo ste uviedli v životopise, môžete naraziť na problémy. Toto je obzvlášť dôležité, pokiaľ ide o váš profil LinkedIn. Ak sa názov vašej práce, dátumy zamestnania alebo iné informácie vo vašom profile nezhodujú s vašim životopisom, môže si náborový pracovník myslieť, že ste klamár. Uistite sa, že ste vždy dôslední a čestní.